بانک پاسارگاد
11:08:17 - سه‌شنبه 11 آگوست 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

پرداخت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به رسته‌های فرهنگ هنر و رسانه

پرداخت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به رسته‌های فرهنگ هنر و رسانه
افسر موم‌وندی، از پرداخت ۶۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کرونایی به فعالان بنگاه‌های اقتصادی فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد و گفت: موسسات انتشاراتی، بیشترین مبلغ درخواست تسهیلات را در سامانه کارا به ثبت رسانده‌اند.

شعار سال: افسر موم‌وندی، نماینده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره میزان ثبت درخواست صاحبان کسب‌و‌کار‌های فرهنگ، هنر و رسانه در سامان کارا برای دریافت تسهیلات کرونایی، بیان کرد: بعد از اعلام ستاد اقتصادی مقابله با کرونا مبنی بر اعطای تسهیلات به کسب‌وکار‌های آسیب‌دیده از کرونا تا امروز در مجموع، ۱۷ هزار و ۶۶۸ پرونده درخواست تسهیلات کرونایی در سامانه کارا به ثبت رسیده و ۴۴۵ میلیارد تومان تسهیلات درخواست شده‌است. متاسفانه از این میزان فقط ۶۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به متقاضیان تخصیص پیدا کرده‌است.

وی با اشاره به میزان ثبت تقاضای ناشران و کتاب‌فروشان در سامانه کارا، افزود: ۱۹۷ موسسه انتشاراتی، تقاضای دریافت ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات را در سامانه ثبت کرده‌اند که از این میزان فقط ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان محقق شده‌است. زیررسته‌های فرهنگ، هنر و رسانه، با ادبیات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعریف شده و کتاب‌فروشان به سه زیر‌رسته فروش عمده، خرده فروش کتاب و لوازم وابسته تقسیم شده‌اند. مجموع درخواست کتاب‌فروشان در دو زیر‌رسته فروش عمده و خرده‌فروشی کتاب، ۲۱۲ پرونده ثبت و ۴۱۷ شاغل در این بنگاه‌ها ثبت شده‌است.

خبر جدید  برداشت فعالان عرصه ادبیات از نگرانی‌های مقام معظم رهبری/ چه کسانی زبان فارسی را تهدید می‌کنند؟

نماینده معاون توسعه و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: از مجموع ۱۵ میلیارد تومان درخواست کتاب‌فروشان، ۵ میلیارد تومان محقق شده‌است. چاپخانه‌داران نیز رسته‌های مختلفی دارند، اما در زیررسته کلی چاپخانه در سامانه کارا ۴۵۳ تقاضا ثبت‌شد که ۲۶۶۴ شاغل در این بنگاه‌های متقاضی، مشغول به فعالیت می‌کنند. چاپخانه‌داران ۴۲ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی را درخواست کرده‌اند که ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان محقق شده‌است.

موم وندی از احصاء ۳۹ هزار و ۴۹۶ شغل از مجموع ۱۷ هزار و ۶۶۸ پرونده متقاضی تسهیلات کرونایی خبر داد و با اشاره به مشکلات متقاضیان برای دریافت تسهیلات، افزود: مشکل عمده متقاضیان برای دریافت تسهیلات وجود ضوابط سخت‌گیرانه شعب بانک است که با وجود دستور‌العمل ستاد اقتصادی مقابله با کرونا، ضوایط جاری خود را برای اعطا تسهیلات اعمال می‌کنند. براساس اعلام ستاد اقتصادی مقابله با کرونا، متقاضیان برای دریافت تسهیلات به ارائه ضامن، سند و وثیقه نیست، بلکه یک فقره چک و یا سفته کافی است، اما براساس گزارش‌های ارائه شده از سوی فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه، ارائه گزارش گردش حساب و معرفی ضامن معتبر را جزو ضروریات تخصیص تسهیلات اعلام می‌کنند. این شرایط، جریان ارائه تسهیلات و پیشگیری از آسیب بیشتر به کسب‌وکار‌های حوزه فرهنگ، هنر و رسانه را کُند کرده‌است.

خبر جدید  یکی از متهمان پولشویی در سینما دستگیر و آزاد شد و به جشنواره فجر فیلم داد!

وی با اشاره به بیشترین و کمترین، تقاضای ثبت شده در سامانه کارا ازسوی صاحبان کسب‌و‌کار‌های حوزه فرهنگ، هنر و رسانه، بیان کرد: موسسات انتشاراتی، بیشترین مبلغ درخواست تسهیلات را در سامانه کارا به ثبت رسانده‌اند و چاپخانه‌ها در ردیف دوم و موسسات فرهنگی نیز در رتبه سوم قرار دارند. بیشترین آمار اشتغال در موسسات فرهنگی و چاپخانه‌ها نیز به ثبت رسیده‌است. کتاب‌فروشی‌ها نیز ۲۱ میلیارد تومان درخواست قبت کرده اند.

موم‌وندی با اعلام خبر تمدید مهلت ثبت درخواست تسهیلات کرونایی در سامانه کارا تا پایان مرداد‌ماه، گفت: از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای می‌خواهیم تا نهایت ۲۵ مرداد‌ماه به ثبت تقاضای خود اقدام کنند تا برای ویرایش و اصلاح احتمالی فرصت داشته باشند.

خبر جدید  کاغذ حتی در جنگ هم یک کالای استراتژیک است

وی درباره تفاوت تعریف و تقسیم‌بندی زیر رسته‌های فرهنگ، هنر و رسانه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تقسیم‌بندی و تعاریف براساس بنگاه‌های ثبت شده در سازمان تامین اجتماعی وجود داشته البته تعاریف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از زیر‌رسته‌های حوزه‌های فرهنگ، هنر و رسانه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده‌است. اما ملاک اطلاعات سازمان تامین اجتماعی برای احراز کد کارگاه ملاک قرار می‌گیرد که در سامانه کارا نیز درج شده‌است. درصدد هستیم رسته‌های فرهنگ، هنر و رسانه را در شورای عالی اشتغال و شورای عالی آمار به ثبت برسانیم.

شعار سال،  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از خبرگزاری کتاب ایران ایبنا، تاریخ انتشار ۱۹ مرداد    ۹۹، کد خبر:   ۲۹۴۱۵۹، www.ibna.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)