بانک پاسارگاد
0:00:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

نگرش مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» فرهنگی است

نگرش  مسابقه «عکس سفر به خانه خدا»  فرهنگی است
مسعود زنده روح کرمانی در نشست و افتتاحیه مسابقه «عکس سفر به خانه خدا»: نگرش مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» فرهنگی است خبرگزاری شبستان: دبیر هنری مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» با بیان اینکه نگاه این مسابقه سیاسی نیست و کاملا فرهنگی است،گفت:متاسفانه یا خوشبختانه حج مقداری سیاسی شده است، مناسک حج از […]

مسعود زنده روح کرمانی در نشست و افتتاحیه مسابقه «عکس سفر به خانه خدا»:

نگرش مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» فرهنگی است

خبرگزاری شبستان: دبیر هنری مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» با بیان اینکه نگاه این مسابقه سیاسی نیست و کاملا فرهنگی است،گفت:متاسفانه یا خوشبختانه حج مقداری سیاسی شده است، مناسک حج از ابتدا تا انتها روشن است اگر عکس خوبی باشد به دیوار می آید.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزارذی شبستان، نشست خبری و افتتاحیه مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» با حضور مسعود زنده روح کرمانی دبیر هنری مسابقه و احسان محمدی، دبیر مسابقه و دبیرکل تشکل های فرهنگی هنری دانشگاه تهران ظهر امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه در سالن سینمایی دانشگاه تهران برگزار شد.

مسعود زنده روح کرمانی، دبیر هنری این رویداد نیز گفت:  مسابقه عکس زیاد در کشور برگزار می شود اما به این شکل که نگاهمان به عکس حج مردمی باشد نبود، همزمان با نزدیک شدن به حج این نمایشگاه برپا می شد اما اینکه حجاج باشد نبود و نگران بودیم که نتیجه کار چه می شود، اصولا عکاسی در مناسک حج مکروه هست و سخت صورت می گیرد؛ اما با این وجود تعداد آثار رسیده به این جشنواره زیاد بود.

خبر جدید  کاخ گلستان در ایام نوروز

وی افزود: ۳۵۰ شرکت کننده در مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» شرکت کردند که عکاسان شناخته شده نبودند و کسانی بودند که برای نخستین بار سفر حج را تجربه کردند. نگاه ما در آغاز برای انتخاب آثار نگاه مردمی بود در مسیر تصاویری دیدم که خیلی جذاب بود که از نگاه عکاسان دور مانده بود، ما به عکس و تصویر علاقه مند هستیم و جزو معدود کشورهای شرکت کننده در حج هستیم که زایران  عکاسی می کنند،آنها ۱۵۰۰ عکس گرفته اند؛ بر اساس علاقه مندی ها بیشترین تصاویر از مسجدالنبی و مسجدالحرام که از ممنوع ها گرفته شده است؛ آثاری که رسیده و آثاری که انتخاب شد مجموعه آثار، آثار جذاب و دیدنی است که با نگاه مردمی گرفته شده است،۵۳ عکس از این عکاسان بر روی دیوار است و مجموعه قابل توجهی است.

خبر جدید  «رو در رو» از کالای ایرانی حمایت می کند

 

 دبیر هنری مسابقه «عکس سفر به خانه خدا» همچنین درباره اینکه با توجه به اینکه عکاسان آماتور این تصاویر را ثبت کرده اند آیا در انتخاب آثار نگاه هنری مورد توجه قرار گرفته است ،گفت: ما در عکاسی مرزبندی نمی کنم کسی که دوربین به دست می گیرد و عکس می گیرد عکاس است بیشترین افرادی که در این نمایشگاه هستند کسانی هستند که تجربه این گونه عکس گرفتن را نداشتند با درونیات و تجربیات خودشان عکس گرفتند. بسیاری از این عکس ها در مناطق ممنوعه هستند عکاسان با تجربه نگاه های ویژه تری داشتند، ما تصورمان در ابتدا این بود که دست و دلبازتر آثار را انتخاب کنیم اما آنچه هر چقدر جلوتر رفتیم دیدیم که درونیات غلبه می کند و بهترین عکس ها را انتخاب کردیم در تمامی آثار حس لحظه ای بودن عکس ها مشهود است و عکاس با آرامش خود آن را به تصویر کشیده است. بخش کم تجربه تر در عکاسی حس های خود را بهتر به تصویر می کشد.

خبر جدید  مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب

 

 

 

وی خاطر نشان کرد: عکس های این دوره تنوع زیادی ندارند و علت نداشتن تنوع هم تنها عکس برداری در مسجدالحرام و مسجدالنبی است چون حجاج از دیگر مناسک عکس برداری نمی کنند.

 

 

زنده روح کرمانی اظهار داشت:  متاسفانه یا خوشبختانه حج مقداری سیاسی شده است نگاه این مسابقه سیاسی نیست و کاملا فرهنگی است. مناسک حج از ابتدا تا انتها روشن است اگر عکس خوبی باشد به دیوار می آید، نگاه ما سیاسی نیست و نگاه فرهنگی و اجتماعی و برانگیخته از شخصی است که با عشق و علاقه کنار خانه خدا عکس می گیرد.

 

 

 

 

 

پایان پیام/۳۲

ضمیمه :

کلید ‫واژه‌ها:

|

|

|

|

0/5 (0 نقد و بررسی)