بانک پاسارگاد
19:28:12 - سه‌شنبه 11 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

استقبال از خاطرات یک شهید مدافع حرم/ خدابخشی: کربلا زندگی شهید قربانخانی را تغییر داد

استقبال از خاطرات یک شهید مدافع حرم/ خدابخشی: کربلا زندگی شهید قربانخانی را تغییر داد
نویسنده کتاب «مجید بربری» با بیان اینکه گوهری در وجود شهید مجید قربانخانی بود که سبب تغییر سبک زندگی‌اش شد، گفت: من برای نوشتن خاطرات این شهید با نویسندگان مختلفی مانند رضا امیرخانی مشورت کردم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، همزمان با ورود پیکر شهید مجید قربانخانی، شهید مدافع حرم به کشور، کتاب زندگینامه داستانی این شهید نیز در سی و دومین دوره نمایشگاه کتاب تهران با استقبال مخاطبان همراه شد.

این اثر که "مجید بربری" نام دارد، بهقلم کبری خدابخش دهقی نوشته شده است. کتاب با خاطرات۲۱ دیماه سال ۹۴ آغاز میشود، زمانی که تعدادی از نیروها در خانطومان شهید شده و تعدادی دیگر در محاصره هستند؛ در واقع این بخش از کتاب روایتگر ساعات پایانی حیات شهید قربانخانی است. کتاب با روایت زندگی شهید در لحظات آخر آغاز میشود و در ادامه، نویسنده با نثری داستانی و جذاب، تلاش کرده تا تحول روحی شخصیت اصلی کتاب را به نمایش بگذارد.

«مجید بربری» هرچند اولینبار در سال ۹۶ از سوی نشر دارخوین به چاپ رسید، اما در نمایشگاه کتاب امسال همزمان با ورود پیکر مطهر شهید، مورد توجه بیشتر مخاطبان قرار گرفت و از جمله آثار پراستقبال حوزه ادبیات دفاع مقدس در آن ایام بود. کبری خدابخشی، در گفتوگو با تسنیم، با اشاره به چگونگی نگارش این اثر گفت: کتاب برای نخستینبار در سال ۹۶ منتشر و رونمایی شد. در سال ۹۷ نیز برای اولینبار در برخی از نمایشگاههای استانی از جمله نمایشگاه کتاب استان کرمان عرضه شد که مورد استقبال خوب مخاطبان واقع شد. اما اوج توجه مخاطبان به خاطرات شهید قربانخانی در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بود.

خبر جدید  قدکچیان: پول‌های کلان افراد مشکوک، سینمای بخش خصوصی را ضعیف کرده است/ راهکارش را خواهیم یافت

استقبال از خاطرات یک شهید مدافع حرم

وی ادامه داد: این استقبال هنوز هم ادامه دارد. در صفحات مجازی بارها از سوی افراد مختلف از جمله آثاری بودند که در فهرست خرید کتابها عنوان شده بود. به گفته ناشر، تاکنون چهار هزار نسخه از این اثر به صورت تکفروشی عرضه شده و تاکنون به چاپ دهم رسیده است.

خدابخشی با اشاره به سبک نگارش خاطرات در این اثر و نقدهای مطرح شده توضیح داد: سعی شده تا با نثری روان داستان زندگی این شهید روایت شود، اما انتقاداتی نسبت به برخی موارد مطرح شد؛ از جمله اینکه چرا نویسنده از فلشبک استفاده کرده است؟ و … . کتاب «مجید بربری» از زمان شهادت شهید قربانخانی آغاز میشود و بعد کمکم به بخشهای دیگر زندگی این شهید میپردازد و تا کودکی پیش میرود. عموماً در کتابهایی که با این سبک و سیاق نوشته میشود، خاطرات از دوران کودکی شهید شروع میشود و به شهادت ختم میشود، اما ما برای نگارش کتاب «مجید بربری» یک مجموعه خاطرات از زبان اطرافیان، همراهان و خانواده شهید داشتیم. میتوانستیم این خاطرات را به دو شیوه تدوین کنیم؛ نخست آنکه خاطرات به صورت کوتاه و پشت سر هم نقل شود و دیگر اینکه از روش فلش بک برای ایجاد انسجام میان خاطرات استفاده کنیم که من راه دوم را انتخاب کردم.

خبر جدید  آرش دادگر: کاراکترهای شارلاتان در تئاتر امروز محبوب هستند

برای نگارش کتاب با رضا امیرخانی مشورت کردم

نویسنده کتاب «مجید بربری» به سختیهای نگارش خاطرات شهید قربانخانی اشاره کرد و ضمن بیان این نکته که نوشتن از حقایق زندگی این شهید و در عین حال جلوگیری از شعارنویسی سخت بود، اضافه کرد: من برای نوشتن خاطرات این شهید با نویسندگان مختلفی مانند رضا امیرخانی مشورت کردم. وقتی موضوع را با آقای امیرخانی مطرح کردم، توصیه کرد که شخصیت اصلی این کتاب را مقدس نکنم و اگر قصد چنین کاری دارم، اصلاً درباره او ننویسم. من برای نگارش این خاطرات، با مسئلهای مواجه بودم که باید آن را به گونهای حل میکردم. گاه با مسائلی روبرو میشدم که از خط قرمزهای جامعه فراتر رفته و اگر آنها را بیان میکردم، درست نبود؛ در عین حال باید توجه میکردم که باید بخشی از این مسائل بیان شود تا شخصیتپردازی کتاب به درستی صورت گیرد و تغییر روحیه شخصیت برای مخاطب روشن شود.

خبر جدید  بلیت سینما گران می‌شود؟

کربلا زندگی شهید قربانخانی را تغییر داد

خدابخشی با بیان اینکه در نگارش خاطرات در درجه اول آبروی شهید برایم اهمیت داشت، افزود: به شهید قربانخانی لقب «حر» مدافعان حرم دادهاند. ما از زندگی حر چیزی نمیدانیم، فقط میدانیم که او در ماجرای کربلا آب را به روی امام(ع) بست اما بعد کارش را جبران کرد. شهید قربانخانی نیز همینطور بود. من به عنوان نویسنده هر آنچه نیاز بود مطرح شود تا مخاطب با شخصیت همذاتپنداری کند، نوشتهام.

این نویسنده ادامه داد: گوهری در وجود این شهید بود که باعث شد مسیر زندگیاش تغییر کند و آن، لقمه حلالی بود که از کودکی با آن بزرگ شد. شهید قربانخانی در طول زندگی کارهایی انجام میدهد، اما بعد از سفر کربلا تصمیم میگیرد تا تغییر کند و این تغییر را میتوان در نحوه زندگی او بعد از سفر دید.

انتهای پیام/


منبع :: استقبال از خاطرات یک شهید مدافع حرم/ خدابخشی: کربلا زندگی شهید قربانخانی را تغییر داد

0/5 (0 نقد و بررسی)